20.04.2011r – TERESPOL – III KATYŃSKIE POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dodane przez cheba dnia April 22 2011 15:45:08
20.04.2011r – TERESPOL – III KATYŃSKIE POWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Zawody zorganizowane przez Klub Olimpijczyka w Terespolu były inauguracją obchodów Powiatowych Dni Olimpijczyka i odbyły się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Kamil Drabich, Dawid Gregoruk, Daria Herlikiewicz i Wioletta Stępień uroczyście wprowadzili flagę olimpijską. Mistrzyni województwa w biegach przełajowych, Weronika Guziuk zapaliła znicz olimpijski, a apel olimpijski odczytała Aleksandra Lewandowska. Głos zabrał dyrektor ZSO nr1 w Terespolu, pan Tomasz Oleszczuk. Przypomniał, że minął rok od feralnej soboty, 10 kwietnia, kiedy to rozbił się samolot, którym na rocznicowe uroczystości do Katania udawała się Polska delegacja na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Wśród 96 ofiar tej tragicznej katastrofy znalazł się także Piotr Nurowski. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zamierzał na katyńskim cmentarzu oddać hołd zamordowanym tam polskim Olimpijczykom. Zawodnicy, trenerzy, nauczyciele uczcili jego pamięć minutą ciszy. Oficjalnej inauguracji zawodów dokonał sekretarz miasta Terespol, pan Józef Paderewski. Organizatorzy podsumowali IV konkurs na Plakat Olimpijski. Przyznano pięć wyróżnień. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zdobyła Alicja Marchlewska z miejscowego liceum.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie rozpoczęły się zawody. Niezwykle urozmaicona trasa wiodła przez sosnowy lasek. Dzieci i młodzież wystartowały w 15 kategoriach wiekowych. Na najlepszych na mecie czekały dyplomy, medale i puchary. Wręczali je znakomici goście na czele z burmistrzem miasta Terespol, panem Jackiem Danielukim i Przewodniczącym BSZS, panem Stanisławem Polaczukiem. Sponsorem, głównym fundatorem nagród był Urząd Miasta w Terespolu. Ogółem w zawodach wystartowało 416 zawodników i zawodniczek z powiatu bialskiego. Prowadząca zawody, Michalina Postół przypominała postacie Polskich Olimpijczyków zamordowanych w Katyniu: kpt. Józef Baran Bilewski – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r w rzucie dyskiem, ppor. Marian Spoida – piłkarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, w 1924 r, ppor. Stanisław Urban - wioślarz – w Amsterdamie (1928) – IV miejsce, w Los Angeles, w 1932 r brązowy medal, Aleksander Marek Kowalski – hokeista – w Igrzyskach wystąpił dwukrotnie: ST. Moritz (1928) i Lake Placid (1932), Franciszek Brożek – reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (1924), Zdzisław Dziadulisk – startował w konkursie skoków przez przeszkody w Paryżu (1924), Zdzisław Kawecki – srebrny medalista w drużynie w WKKW w 1936 r w Berlinie, Kazimierz Boheński – najlepszy pływak okresu międzywojennego Polski, startował na igrzyskach w Berlinie.
Opiekę medyczną podczas trwania zawodów sprawowały, jak zawsze, niezawodne panie: Elżbieta Wegiera i Danuta Żądło. Natomiast młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu sprawdziła się podczas przygotowań i w czasie trwania imprezy. Dziękujemy!
Rozszerzona zawartość newsa